فوم بتون که با نام‌های بتون سبک سلولی، بتون با چگالی کاهش یافته شناخته می‌شود نوعی بتون است که از ترکیب یا تزریق فوم  با ماسه بادی یا دوغاب ساخته می‌شود. تقریباً هیچ ماده دانه درشتی در تهیه این نوع بلوک بتنی استفاده نمی‌شود بنابر این استفاده از واژه بتن از نظر فنی کمی اشتباه است. فوم بتون از اتوکلاو شده متفاوت است از این جهت که ماده آبکی شکل آن از ترکیب و واکنش شیمیایی پودر آلومنیوم با کلسیوم هیدروکسید بدست می‌آید.فوم بتون ساختمانی است کاملاً شکل پذیر ،که پروسه تولیدش ساده و نسبتاً ارزان در مقایسه با بلوک‌های AAC است. این نوع از بتون‌ها به سادگی و ارزانی تولید می‌شوند و تأثیر جانبی و محیطی بسیار کمتری نسبت به مدل AAC دارند. انواع این بتن‌ها با چگالی بین ۲۰۰ کلیوگرم بر مترمکعب تا ۱۶۰۰ کیلوگرم بر مترمکعب تولید می‌شوند.

 

کاربرد اصلی فوم بتن :

عمده ترین و اصلی ترین کاربرد فوم بتن سبک برای انجام کفسازی ، شیب بندی ، بلوکهای سبک سقفی و دیواری می باشد . بتن و فوم بتن یکی از اصلی ترین مصالح ساختمانی می باشد . همچنین بتن سبک به عنوان مصالحی که چگالی آن از بتن های معمولی پایین تر می باشد می تواند نقش بسزایی در کاهش وزن ساختمانها داشته باشد .

 

مزایای فوم بتن

 • استفاده از فوم بتن مقرون به صرفه می باشد.
 • هزینه تعمیر و نگهداری از بتن تقریبا ناچیز است. 
 • فوم بتن مقاومت زیادی در برابر درجه حرارت بالا را دارد.
 • فوم بتن در برابر باد و آب مقاوم است. 
 • به عنوان یک ماده ضد بتن خاکستر صدا می تواند مورد استفاده قرار گیرد. 
 • ایزوله شدن تأسیسات موجود در کف ساختمان مقاومت فوق العاده در مقابل آتش.

برای مشاهده دیگر مزایای آن به صفحه " مزایای فوم بتن " مراجعه کنید .

 

اجزای فوم بتن

اجزای اصلی فوم بتن شامل موارد ذیل می باشد :

 • فوم
 • نوع سیمان
 • ماسه
 • آب
 • دیگر افزودنی ها

برای مطالعه و مشاهده اطلاعات تکمیلی در این مورد می توانید به مقاله " اجزای فوم بتن " مراجعه کنید .

 

روش تولید فوم بتن

روش تولید فوم بتن با سيمان و آب با مقدار مشخص شده جهت چگالي مورد نظر با هم در ميكسر دستگاه میکس مي شوند سپس ماده فوم در فوم ژنراتور دستگاه با آب مخلوط شده و توسط پمپ هوا از لوله مخصوص كه داراي ساچمه هاي ريز مي باشد با فشار عبور داده مي شود اين عمل سبب بدست آمدن كف مي شود و كف حاصل در ميكسر با ملات سيمان و آب مخلوط مي شود که در حين اختلاط حباب هاي بسيار ريز در سر تا سر ملات بوجود مي آيد و بعد از عمل آمدن، توسط پمپ به طبقات پمپاژ و روي سطح ريخته مي شود.

برای مطالعه اطلاعات تکمیلی درباره موضوع فوق می توانید به مقاله " روش تولید فوم بتن "  مراجعه کنید .

 

موارد استفاده فوم بتن

می توان به چهار مورد از موارد استفاده از فوم بتن اشاره کرد

 • کف سازی طبقات
 • پر کننده حفره ها
 • دیوار های یکپارچه
 • شیب بندی پشت بام

برای مطالعه اطلاعات تکمیلی درباره موضوع فوق می توانید به مقاله " روش تولید فوم بتن"  مراجعه کنید .

استفاده از فوم بتن در مناطق شمالی و جنوبی:

در شمال و جنوب ایران كه دسترسي به منابع خاك رس به منظور تولید آجر و بلوك هاي سفالي وجود ندارد هزينه هاي حمل و نقل موجب زیادشدن قيمت تمام شده  آجر و بلوك مي شود. در صورتی كه منابع ماسه بادي فراوان در اين مناطق وجود دارد. در مناطقی همچون شمال و جنوب امکان  استفاده از فوم بتن جهت ساخت بلوكها و پانلهاي بتني وجود دارد كه به لحاظ اقتصادي كاملا به صرفه مي باشد.
بعنوان مصالح بدون نشست نيز مي توان در پر كردن حفاريهاي انجام شده در خيابانها، بجاي مصالح دانه اي، از اين مصالح استفاده كرد. همين امتياز اخير عملكرد فوم بتن را در صورت استفاده در لايه هاي زير اساس راه، خصوصا در مناطقي كه دسترسي به منابع مصالح دانه اي مناسب وجود ندارد، تضمين مي كند. در كنار امتيازات فوق، با توجه به مقاومت بالاي اين نوع فوم بتن در مقابل آتش سوزي ، مي توان از آن بعنوان مصالح نسوز نيز استفاده كرد.


فوم بتن مصالحی می باشد که چگالی آن بطور قابل ملاحظه ای از بتن معمولی کمتر است ،فوم بتن نقش اساسی در کاهش وزن ساختمانها، به ویژه در قسمت غیره سازه ای را دارا می باشد.

عمده ترین و اصلی ترین کاربردهای بتن سبک که امروزه در ایران ، شاهد آن هستیم شامل بلوک های سبک سقفی و دیواری و همچنین فوم بتن کفسازی و شیب بندی است.

فوم بتن   فوم بتن بیسان  فوم بتن ارزان  فوم بتن در تهران


 

برای دریافت اطلاعات بیشتر درباره فوم بتن و مزایای فوم بتن می توانید با شماره تلفن 02156716430 ، شرکت ساختمانی بیسان تماس حاصل فرمایید .

خدمات گروه بیسان عبارت است از :

اجرای کف سازی
شیب بندی ساختمان
معماری داخلی و خارجی
تهیه و توزیع مصالح ساختمانی
پوكه معدني تبريز
اجرای فوم بتن

فوم بتن بیسان   فوم بتن   پوکه معدنی تبریز